Pokročilý systém filtrace vzduchu v novém Mondeu

Pokročilý systém filtrace vzduchu v novém Mondeu může zabránit kýchnutí a následné jízdě „poslepu“

Alergiemi dnes trpí stále více lidí. Kýchnutí při jízdě rychlostí 95 km/h znamená, že řidič ujede až 20 metrů se zavřenýma očima.

Společnost Ford Motor Company nyní uvádí na trh nový typ kabinového filtru, který dokáže zachytit až 99 procent pylových částic a oxidu dusičitého, stejně jako další plynné nečistoty a pachy. Oxid dusičitý je významným spouštěcím faktorem astmatu. Prvním sériovým modelem, ve kterém se tento pokročilý filtr objevuje, je právě nový Ford Mondeo.

„Čerstvý vzduch možná nedokáže přitáhnout takovou pozornost jako vzhled vozu nebo jeho chování při jízdě, představuje však významnou součást uživatelské zkušenosti,“ řekl Volker Scheer, technický expert na oblast zdraví a ovzduší z Ford of Europe. „Ve srovnání s dříve používaným řešením je nový filtr o 50 procent účinnější v zachytávání jemných částic o velikosti menší, než je tloušťka lidského vlasu.“

Nový filtr vyvinuli odborníci z evropského výzkumného střediska Fordu v německých Cáchách. Je vyroben z aktivního uhlí a svojí konstrukcí se podobá filtrům používaným v plynových maskách, respirátorech a skafandrech. Senzor kvality vzduchu sleduje množství oxidu uhelnatého a oxidu dusičitého v atmosféře a podle potřeby automaticky zapíná intenzivnější filtrování vzduchu.

„Vývojový tým jezdil s testovacími prototypy v oblastech koncentrovaného znečistění, jako jsou například tunely, ale také zemědělskými oblastmi,“ dodal Scheer. „Výsledná filtrační technologie má takovou kvalitu, jakou by člověk čekal v nejluxusnějších automobilech. A je také trvanlivější. Interval výměny filtru v novém Mondeu činí dva roky nebo 30 000 km, což je ve srovnání s předchozím modelem téměř dvojnásobek.“

Nové řešení bude nejpřínosnější pro lidi, kteří trpí sennou rýmou. Podle průzkumu se jedná o více než čtvrtinu všech Evropanů. Pylová sezóna nyní trvá prvních deset měsíců roku, končí až před příchodem listopadu.

Výzkumy ukázaly, že záchvat senné rýmy za volantem může ovlivnit schopnosti řidiče v podobné míře jako hladina alkoholu 0,04 procenta. Lidé trpící sennou rýmou mají o třetinu vyšší pravděpodobnost, že se stanou účastníky dopravní nehody.

Nové Mondeo, které se v České republice již prodává, nabídne nejúčinnější filtraci vzduchu ve své třídě. Stejný systém se později objeví také v dalších modelech značky Ford – například v novém S-MAXu.

zdroj:www.motofocus.cz
This entry was posted in Zprávy a technika. Bookmark the permalink.